رشته زبان ادبیات دری

رشته زبان ادبیات دری

سلام، به  ابزار کانکور خوش آمدید.

معرفی رشته زبان ادبیات دری:

مقدمه:

دانشکده زراعت یکی از مهم ترین و اساسی ترین رشته در دانشگاه های افغانستان می باشد که توسط اکثریت داوطلبان کانکور انتخاب می گردد. هم چنان باید یاد آور شد افغانستان کشوراست که توانمندیهای خوب بالقوه و بالفعل را در بخش زراعت دارد و هم چنان بخش زراعت در برنامه های توسعه کشور و از محور های اصلی می باشد و توسعه زراعت نیازمند نیروی انسانی ماهر است که بتواند عملیات زراعت مربوط به محصولات زراعتی را بر اساس یافته های جدید علمی انجام دهد و بیشترین بازدهی و محصول را در بهره گیری از منابع به دست آورد.

به این منظور برای تأمین نیروی انسانی متعهد و متخصص در رشته زراعت و اصلاح نباتات، برای نیل به خود کفایی در مواد اولیه غذایی و صنعتی لازم است متخصصانی تربیت شوند که بتوانند با استفاده از دانش و تجربیات خود، تولید اقتصادی محصولات زراعت را به طور علمی امکان پذیر سازند و از امکانات موجود کشور حد اکثر استفاده را برده، در امور تحقیقات ، آموزش و برنامه ریزی زراعتی نیز خدمت نمایند.

تعریف:

مطالعه و بررسی در زمینه کاشت و پرورش گیاهان زراعتی و انتخاب ارقام مناسب این گیاهان و برداشت صحیح محصولات آن ها در رشته ای از علوم دانشگاهی قرار می گیرد که با عنوان زراعت و اصلاح نباتات نامیده می شود.

رشته زراعت در دو مقطع؛ لیسانس و دوره کاردانی ( فوق دیپلم ) ارائه می شود.

دوره لیسانس در رشته زراعت و اصلاح نباتات، تربیت افرادی است که بتوانند به عنوان کارشناس در زمینه های مختلف تولیدی کار و در برنامه ریزی های منطقه ای و مطالعاتی و هم چنین به صورت مربی آموزشی در مکتب ها و هنرستان های زراعتی، و به عنوان مجری امور تحقیقات زراعتی است یا به عنوان مدیر و مجری واحدهای تولیدی ، دولتی و خصوصی بخش زراعتی منشأ خدمت باشند.

در دوره کاردانی ( یا فوق دیپلم ) افراد تربیت می شوند که بتوانند برنامه های تولیدی تدوین شده در این رشته را زیر نظر انجنیرهای زراعتی بر اساس اصول علمی اجرا کنند. این افراد قادر خواهند بود طرح های تحقیقاتی را زیر نظر متخصصان مربوطه اجرا نموده، در برنامه های آموزش زراعتی  به عنوان مروج زراعتی خدمت نمایند.

بخش ( دیپارتمنت ها ):

  • اقتصاد و توسعه زراعتی
  • اگرانومی
  • بایو تکنالوژی و تولید تخم های بذری
  • حفاظه نباتات
  • علوم حیوانی
  • خاکشناسی و آبیاری
  • هارتیکلچر ( باغداری )
  • جنگلات و منابع طبیعی

توانایی های لازم درین رشته:

داوطلبان که رشته زراعت را انتخاب می کند برای ادامه تحصیل خویش از توانای و مهارت های لازم برخوردار باشد و در مقاطع مختلف مشغول فعالیتهای گوناگون باشند. و مهمترین توانایی که در مقطع لیسانس این رشته قابل توجه می باشد استعداد قوی در ریاضی، فیزیک و کیمیا هست، بخاطر که این رشته بیشتر سروکار با همین سه تا علم فوق بسته گی دارند. بناء دانشجویان این توانایی را در خود تقویت بخشد.

آینده شغلی:

در رابطه با آینده شغلی رشته زراعت بحث های فراوانی بوده که همیشه با اما ، اگر هایی همراه است . هدف ما در اینجا بررسی واقع بینانه این موضوع از دیدگاه متفاوتی است یک دانشجو زمانی که از رشته زراعت فارغ التحصیل می شود با انتخاب های ذیل مواجه است :

استخدام در بخش دولتی:

در اداراتی وزارت زراعت کشور ، ادارات و موسسات عملی و پژوهشی ، اداره ترویج زراعتی و ده ها ارگان از این قبیل که نیاز به متخصص و مشاور زراعتی دارند استخدام می شود . و هم چنین در بخش های سازمان حفاظت نباتات ، سازمان محیط زیست ، سازمان برنامه و بودجه ، سازمان تعاون روستایی ، مراکز تحقیقاتی، آزمایشگاه های تغذیه و غیره…..

استخدام در بخش خصوصی:

در بخش خصوصی موسساتی وجود دارند که فارغ التحصیلان این رشته را برای استخدام در آزمایشگاه ها و کار در موسسات تحقیقاتی ، مشاوره ای تولید محصولات و ادوات زراعتی جذب می کنند . در بخش های دیگر هم که نیازمند به فارغ التحصیلان این رشته دارد از قبیل : مؤسسات تحقیقاتی دفع آفات و بیماری گیاهی ، شرکت ها و مؤسسات خصوصی کشت و صنعت کلینیک های گیاه طبی ، شرکت های مبارزه با دفع آفات نباتی ، سازمان تعاون روستایی ، مؤسسات اصلاح ، تولید و توزیع بذر جذب می شود .

کارآفرینی:

فعالیت در زمینه ایجاد اشتغال و تولید کار به صورت گروهی و یا فردی ( در صورت وجود منابع و امکانات مناسب ) در بخش زراعتی . در بخش کارآفرینی و تعاونی به گروه یا فرد بستگی دارد که با توجه به شرایط جغرافیایی ، منطقه ایی ، اقلیمی و سایر شرایط به دنبال چه ایده و خلاقیت جدیدی باشند که شامل تولید یک محصول زراعتی ، تولید یک خدمت ، تولید ابزار و ادوات جدید یا اصلاح شده ، ایجاد مراکز مشاوره ای و عملیاتی باشد .

 

معرفی رشته وترنری

معرفی رشته هنرهای زیبایی

معرفی رشته کمپیوتر ساینس

معرفی رشته فارمسی

معرفی رشته علوم سیاسی

معرفی رشته علوم اجتماعی

معرفی رشته طب

معرفی رشته شرعیات

معرفی رشته ساینس

معرفی رشته ژورنالیزم

معرفی رشته زمین شناسی

معرفی رشته زراعت

معرفی رشته روانشناسی و علوم تربیتی

معرفی رشته حقوق

معرفی رشته انجینری

معرفی رشته اقتصاد

معرفی رشته اداره پالیسی و عامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو معرفی ابزارکانکور
پخش ویدیو
نمونه ویدیو تاریخ صنف دهم
تمدن آریانا تاریخ صنف دهم
پخش ویدیو
نمونه ویدیو پشتو صنف یازدهم
حمد پشتو صنف یازدهم
پخش ویدیو
نمونه ویدیو ریاضی صنف دوازدهم
پخش ویدیو
رشته زبان ادبیات دری

رشته زبان ادبیات دری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

typography 2

نام نویسی