رشته اقتصاد

رشته اقتصاد

سلام، به  ابزار کانکور خوش آمدید.

معرفی رشته اقتصاد:

مقدمه:
علم اقتصاد یکی از پر طرفدار ترین رشته در دانشگاه های افغانستان می باشد و بیشترین داوطلبان کانکور این رشته را انتخاب می کند. و دانشجویان که این رشته را انتخاب می کند باید معلومات کامل را در باره این رشته داشته باشد. تا همان خلا های را که در مورد این رشته دارد جبران کند. و کسانی که علاقه مند رشته اقتصاد هستند خود را از رهنمای های علمی علم اقتصاد آگاه سازند و بعدا انتخاب کند و علم اقتصاد هنوز به عنوان یک علم کامل و تکامل یافته مورد شناسایی قرار نگرفته است. لذا این نظر که: اقتصاد یک علم تکامل نیافته ولی بی پایان است و معتبر می باشد و توسط این علم است که روند رشد اقتصادی کشور رقم خورده و به طور کلی سرنوشت حال و آینده جامعه تعیین می شود.

تعریف:
اقتصاد دانشی است که زمینه ساز رشد اقتصاد کشور قرار گرفته و سر نوشت کلی یک جامعه را تعیین میکند این رشته مشخصأ در دروس تخصصی دانشجویان رشته علوم انسانی قرار گرفته زیرا مبحث های این کتاب کاملا به صورت حفظی ارائه شده است ولیکن اقتصاد علمی است که تنها به حفظ مطالب نمی پردازد و دانش آموز یا دانشجوی علاقه مند به این رشته باید حافظه ریاضی خود را قوی کرده و تا بتواند در این رشته موفقیت هایی را کسب نماید علاوه بر اینکه رشته اقتصاد با رشته هایی چون جامعه شناسی، روانشناسی وعلوم سیاسی ارتباط داشته و داوطلبان نیز در این مورد مطالعات خودرا کامل کند یعنی خود ( رشته اقتصاد ) زنجیره ای از علوم اجتماعی است.

بخش ( دیپارتمنت ) از رشته اقتصاد:

  •  اقتصاد ملی
  •  امور مالی و بانکی
  •  محاسبه ( Accounting )
  •  منجمنت واداره تشبثات(BBA)

توانایی های لازم در مورد این رشته:
در مقطع لیسانس کتاب اقتصاد تنها برای دانشجویان رشته علوم انسانی ارائه شده است و چون این کتاب جنبه حفظی دارد، بسیاری از داوطلبان کانکور تصور می کنند که برای موفقیت در رشته اقتصاد باید حافظه قوی داشته تا بتوان مفاهیم و نظریه های متعدد را حفظ کرده. در حال که به گفته استادان و دانشجویان این رشته، دانشجوی اقتصاد بیش از هر چیز باید در درس ریاضی قوی باشد تا بتواند در این رشته موفق گردد و هم چنین دانشجوی اقتصاد لازم است که به مباحث اجتماعی علاقه مند بوده و الفبای جامعه شناسی، روان شناسی و علوم سیاسی را بداند چون اقتصاد یک حلقه از علوم اجتماعی است و زنجیره علوم اجتماعی نیز به هم مرتبط اند.

آینده شغلی:
بازار کار رشته اقتصاد شامل: متصدی بانک، کارشناس گمرک، مدیر مالی، تحلیلگر مالی، کارشناس امور مالیاتی، استاد دانشگاه، پژوهشگر، مدیر فروش، مدیر کارشناس بازار یابی، کارشناس بیمه، مدیر خرید و تدارکات، کارشناس تحقیقات بازار وزارت خانه ها …

 

معرفی رشته وترنری

معرفی رشته هنرهای زیبایی

معرفی رشته کمپیوتر ساینس

معرفی رشته فارمسی

معرفی رشته علوم سیاسی

معرفی رشته علوم اجتماعی

معرفی رشته طب

معرفی رشته شرعیات

معرفی رشته ساینس

معرفی رشته ژورنالیزم

معرفی رشته زمین شناسی

معرفی رشته زراعت

معرفی رشته زبان ادبیات دری

معرفی رشته روانشناسی و علوم تربیتی

معرفی رشته حقوق

معرفی رشته انجینری

معرفی رشته اداره پالیسی و عامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو معرفی ابزارکانکور
پخش ویدیو
نمونه ویدیو تاریخ صنف دهم
تمدن آریانا تاریخ صنف دهم
پخش ویدیو
نمونه ویدیو پشتو صنف یازدهم
حمد پشتو صنف یازدهم
پخش ویدیو
نمونه ویدیو ریاضی صنف دوازدهم
پخش ویدیو
رشته اقتصاد

رشته اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

typography 2

نام نویسی