رشته زمین شناسی

رشته زمین شناسی

سلام، به  ابزار کانکور خوش آمدید.

معرفی رشته زمین شناسی:

مقدمه:

قبل از اینکه به معرفی رشته زمین شناسی بپردازیم .معلومات مختصری را در مورد زمین ارائه می نمایم تا که بتواند داوطلبان کانکور که علاقه مندی زیاد به این رشته دارد معلومات کافی را از رشته زمین شناسی داشته باشد بعد از سپری نمودن امتحان کانکور دواطلبان که جذب در این رشته می شود به بسیار ذوق و علاقه به ادامه تحصیلات خویش بپردازد.

زمین کره ای است که روی آن زندگی می کنیم، بنا به باور های دینی از خاک آن آفریده شده ایم، و روزی دوباره به خاک آن باز می گردیم. این کره خاکی یکی از نه سیاره منظومه شمسی است که مانند سایر سیارات در مداری به دور خورشید می گردد. زمین سیاره ای منحصرد به فرد در منظومه شمسی است که در آن آب و آکسیجن و نایتروجن که برای حیات ضروری اند وجود دارد. و ساختمان زمین که روی آن را صخره ها و کوه های مرتفع و اقیانوس های عمیق در بر گرفته لایه روی اش حدود 50 کیلو متر و قطر هسته بیرونی 2000 کیلومتر و قطر هسته درونی 1300 کیلومتر می باشد. هسته بیرونی از آهن و نیکل تشکیل شده که وجود این دو فلز میدان های مقناطیسی کره زمین را پدید آورده است.

رشته زمین شناسی به فارغ التحصیلان خود همین زمین را می شناساند. زمینی که نسبت به سایر کرات آسمانی هیچ هم به حساب نمی آید، راز رمز های دارد که باید برای شناخت آن سمستر های دانشگاه را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت.

تعریف:

رشته زمین شناسی مطالعه زمین است موادی که از آن ساخته شده است ساختار آن مواد و فرایند های که بر روی آن ها عمل می کنند این رشته شامل مطالعه ارگانیسم ها است که در سیاره ما ساکن هستند بخش مهمی از زمین شناسی مطالعه چگونگی تغییر مواد زمین ساختار ها، فرایند ها و ارگانیسم ها است که در طول زمان تغییر کرده است. زمین شناسی دانش شناخت ویژگی های تاریخی، فیزیکی و اجزای تشکیل دهنده زمین است یک زمین شناس فردی است که تلاش می کند تا با شناخت زمین و بررسی آن به اسرار آفرینش دست یافته و به معرفی آن می پردازد . هم چنین زمین شناس تلاش می کند زمینه بهره برداری به صورت صحیح و بی خطر از آن را فراهم سازد زمین شناسان با بررسی منابع موجود در منطقه خود اطلاعات لازم را جهت برنامه ریزی و تسهیل تصمیم گیری برای سیاستمداران جمع آوری کرده و در اختیار آن ها قرار می دهد . وقوع زمین لرزه ای هولناک و اسرار آمیز با نیروی عظیم و ویرانگر، فوران توده های مذاب سنگ و از دهانه کوهی آتشفشانی، چشم انداز با شکوه دره ای عمیق در پای کوهی سر به فلک کشیده گستردگی و تنوع سنگ های موجود در طبیعت، لایه های موازی سنگی و خاکی در دیواره یک تپه یا کوه و ده ها موضوع دیگر از موضوعات مورد توجه زمین شناس است .

علاقه مندان به رشته زمین شناسی باید در زمان انتخاب رشته به این نکته توجه داشته باشند که در دروس فیزیک، کیمیا و ریاضی باید تسلط کافی داشته باشند و از همه مهمتر باید قدرت تجسم خوبی داشته باشند. دانشجویان این رشته باید روحیه ای فعال داشته باشند و علاقه مند به محیط های طبیعی مانند کوه و کویر باشند.

رشته زمین شناسی به دیپارتمنت های ذیل تقسیم شده است:

  • جغرافیه
  • جیولوجی
  • هایدرومیتورولوژی

توانایی های لازم درمورد این رشته:

  • توانایی در علوم ریاضی، کیمیا و فیزیک
  • قدرت تحمل شرایط سخت کاری، قدرت تجزیه و تحلیل
  • قدرت تصمیم گیری سریع از شرایط
  • قدرت تجسم خوبی داشته باشد

آینده شغلی:

فارغ التحصیلان رشته زمین شناسی می تواند در وزارت های صنعت، معدن و تجارت و در بخش تهیه نقشه های زمین شناسی و معدنی، آزمایشگاه های سنگ شناسی و زمین شناسی استخدام شود و فعالیت نمایند و هم چنان در صورت داشتن توان و علاقه لازم، فارغ التحصیلان این رشته می تواند کار آفرینی و شرکتی شخصی در این حوزه راه اندازی کند.

 

معرفی رشته وترنری

معرفی رشته هنرهای زیبایی

معرفی رشته کمپیوتر ساینس

معرفی رشته فارمسی

معرفی رشته علوم سیاسی

معرفی رشته علوم اجتماعی

معرفی رشته طب

معرفی رشته شرعیات

معرفی رشته ساینس

معرفی رشته ژورنالیزم

معرفی رشته زراعت

معرفی رشته زبان ادبیات دری

معرفی رشته روانشناسی و علوم تربیتی

معرفی رشته حقوق

معرفی رشته انجینری

معرفی رشته اقتصاد

معرفی رشته اداره پالیسی و عامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو معرفی ابزارکانکور
پخش ویدیو
نمونه ویدیو تاریخ صنف دهم
تمدن آریانا تاریخ صنف دهم
پخش ویدیو
نمونه ویدیو پشتو صنف یازدهم
حمد پشتو صنف یازدهم
پخش ویدیو
نمونه ویدیو ریاضی صنف دوازدهم
پخش ویدیو
رشته زمین شناسی

رشته زمین شناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

typography 2

نام نویسی