رشته ژورنالیزم

رشته ژورنالیزم

سلام، به  ابزار کانکور خوش آمدید.

معرفی رشته ژورنالیزم:

مقدمه:

در دنیا امروز چیزی که مهم است وسیله ارتباطی می باشد و توسط وسیله ارتباطی ما در مورد وضعیت مختلف کشور باخبر می شویم و برای با خبر شدن از اطلاعات مهم کشور ما به خبرنگار نیاز داریم و خبرنگار یکی از جزء مهم ژورنالیزیم و یا خبرنگاری می باشد و کسانی علاقه مند به رشته ژورنالیزیم ویا خبرنگاری می باشد معلوماتی را قبل از امتحان سرنوشت ساز کانکور به این رشته حاصل نماید و تیم ابزار کانکور هم خواستن معرفی مختصری را در مورد رشته ژورنالیزیم ارائه می نماید.

در دنیا کنونی با وجود تکنولوژی های ارتباطی پیشرفته و متعدد در امر دستیابی سریع به اطلاعات و منابع مختلف کسب اطلاعات موثق و قابل اطمینان در مورد وضعیت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی امنیتی و …. بسیار دشوار و در عین حال بسیار ضروری و حیاتی است. ژورنالیست ها و یا خبر نگاران از عناصر اساسی و مهم این رشته به شمار می روند یک خبر نگار باید به واقعیت یک رویداد دست یابد و همواره گام به گام حوادث در حوزه کاری خود حرکت کند تا تحلیل های خود را به صورت کامل و رسا ارائه دهد. یک خبر نگار موفق همیشه در انعکاس رخداد ها بی طرفانه عمل می کند، چون ذات خبر نگار مبتنی بر بی طرفی است و اینجاست که خبر نگار با رعایت این نکته مهم خود را به قوانین ملزم دانسته و دراین مسیر به اهداف خود نائل می شود. علاوه بر این یک خبر نگار باید همواره در کسب اعتماد و اعتماد سازی بین خبر نگار، منابع خبری و مردم خود تلاش کند. در جهان حاضر که جوامع در حال تحول و نوزایی هستند قدرت درک تجزیه و تحلیل و پیش بینی حوادث از دیگر مسائل اساسی این حرفه بشمار می رود .

تعریف:

ژورنالیزیم یا روزنامه نگاری رشته گرد آوری ، تجزیه و تحلیل، تأیید و ارائه خبر مربوط به حوادث جاری، روند ها مسائل و مردم است و افرادی که به این حرفه اشتغال دارند روزنامه نگار می گویند و یا به عبارت دیگر : ژورنالیزیم یا روزنامه نگاری یک روش خبرگیری و سبک ادبی است که هدف آن فراهم کردن و نشر اخبار و اطلاعات دیگر به همگان است. روزنامه نگاری به سبک و گروه های متعددی تقسیم می شود .

روزنامه ها:

مجلات خبری ، مجلات عمومی، مجلات تجاری، مجلات سرگرمی … و مقالات مجلات خبری و مجلات عمومی معمولا به سبکی متفاوت نوشته می شود ، و در آن ها تأکید کمتری بر هرم وارونه است. نشریات تجاری بیشتر حول محور اخبار تهیه می شوند، در حالی که نشریات سرگرمی بر مبنای مقالات اصلی تدوین می شوند .

خبرنامه ها:

نشریات خصوصی، صفحات خبری آنلاین و… هریک از این گونه ها شرایط خاص خود برای تحقیق و نگارش گزارش را دارا است

وظایف خبرنگاری:

 • ترتیب دادن مصاحبه با افرادی که راجع به واقعه ی خاصی اطلاعات دارند
 • جمع آوری اطلاعات در مورد وقایعی مانند : مصاحبه ها ، تحارب و … و حاضر شدن در محافل
 • سیاسی ، ورزشی ، هنری ، اجتماعی و سایر…
 • تحقیق و تحلیل پیش زمینه های اطلاعات موجود مرتبط به خبر به منظور بسط کامل و درست آن
 • ارزیابی نوشته های که در مورد جنبه های خبری می باشند به منظور جداسازی وقایع مهم و جزییات کم اهمیت تر
 • گزارش و نوشتن داستان های خبری برای انتشار و پخش و توصیف پیش زمینه ها و علل وقوع آنها
 • کپی گزارش ها را دوره کردن و اصلاح خطاها به لحاظ گرامر، نشانه گذاری ها و اصول راهنما
 • چیدن خبرها بر اساس اهمیت، قالب و طولانی یا کوتاه بدنشان و سازماندهی آنها به صورت صحیح
 • تحقیق در مورد وقایعی مانند بلایای طبیعی، جرم ها و جنایت ها و در کل خبر های که انسان دوست دارد بشنود !
 • ارزیابی خبر به منظور بسط و گسترش آن
 • تحقیق و ارایه ی گزارش در مورد وقایع خاصی مانند داروسازی، دانش به طور وسیع، تکنولوژی، سیاست، نگرانی های خارجی، ورزش ها، هنر ها نگرانی های مصرف کننده ها کسب و کار، مذهب، جرم و آموزش
 • بحث با ویرایش کننده های خبر در مورد مسایل موجود به منظور مشخص کردن سلسله مراتب خبرها و جایگاه هرکدام
 • مطالعه و بررسی کتاب ها، اخبار و رکورد های عمومی شامل کتابخانه ها و … به منظور بازتاب حقایق مرتبط
 • عکاسی یا فیلم برداری از وقایع توسط خود خبرنگار یا یک عکاس دیگر
 • انتقال خبر از راه دور با تلفن های ماهواره ای ، تلفن ها ، فکس و مودم
 • نمایش تفسیر های زنده از طریق رسانه های ضبط شده
 • ضبط مصاحبه ها و روایات
 • نوشتن مقاله های در مواردی مانند ادبیات، موسیقی و به طور کل هنر آن هم بر اساس علم، قضاوت و تجربه

توانایی و مهارت های لازم در این رشته:

 • بداهه گویی

 یکی از مهارت گفتاری است که خبرنگار بر اثر مطالعات و تمرین های بیانی به آن می رسد ، گاهی لازم است خبرنگار از متن آماده ای که تهیه کرده است جدا شود و از خود چیزی بگویند . این لحظات غافلگیر کننده که کم نیستند، مهارت زبانی خبرنگار یا عجز او را آشکار می کنند. خبرنگار باید برای اینگونه صحنه ها آماده باشد.

 • تسلط بر احساسات

خبرنگاران موفق رسانه های بزرگ درگزارش های خبری تسلیم احساسات خود نمی شوند. همدردی و همدلی با مخاطب با احساساتی شدن متفاوت است. فراموش نشود که حضور خبرنگار در صحنه خبر برای عینیت بخشیدن به خبر است ؛ نه تحریک احساسات مردم نیازی به دیدن صحنه های احساس خبرنگار ندارند؛ آنچه آنها می خواهند دقت، صحت و جامعیت خبر در اسرع وقت است .

 • بیان مناسب

داشتن سلامت اندام گفتاری و صدای مناسب و لحن خبری و غیر مصنوعی از دیگر ویژگیهای خبرنگار است، تنفس درست ، جنس صدا و استفاده درست از صدا و انتخاب لحن مناسب برای بیان از مهارت های خبرنگاران آموزش دیده است، برخی از خبرنگاران صدای خبری مستقلی دارند که مخاطبان به آن صدا و شیوه بیان علاقه مند هستند، خبرنگار برای دستیابی به بیان نافذ خبری باید جدی باشد و تلاش کند.

 • آشنایی با نگارش و تنظیم خبر

خبرنگار را در نوشتن متن خبر یا مخابره آن موفق می کند امروزه خبرگزاریها و رسانه ها و بخش های ممتاز خبری به کلمات و واژه ها و عبارت های خبری بسیار توجه دارند،

مهارت ارتباطی از دیگر ویژه گی های خبرنگار است

ارتباط با همه چیز و همه کس تقریباً بدون محدویت. خبرنگار باید بتواند خود را با صحنه تصادف، زلزله، سیل، آتش سوزی، جنگ، جشن های ملی و مذهبی، مراسم ویژه راهپیمایی ها و نمونه های مرتبط وفق دهد و مرتبط سازد همچنین بتواند با کودک خردسال، نوجوان، جوان، پیر، کارگر و کارمند، هنرمند، قهرمان، دانشمند، افراد مثبت و منفی ارتباط برقرار کند. او باید بتواند هم با دختر خرد سالی که تازه به مدرسه وارد شده گفتگو کند و هم با پیر زن 90 ساله ای که در خانه سالمندان دوران سخت زندگی خود را سپری می کند، هم کلام شود. خبرنگار این مهارت ارتباط کلامی و غیر کلامی را باید بیاموزد در غیر اینصورت مصاحبه های مضحکی به دست خواهد داد.

خبرنگار باید خبرگزاریهای مختلف جهان به ویژه غول های خبری جهان را بشناسد. این شناخت به نگاه و فکر او وسعت می بخشد. وقتی به راز موفقیت خبرگزاریهای جهان پی برد و دانست که همه چیز در گرو عملکرد درست خبرنگاران آنها بوده است به جایگاه و حساسیت کار خود بیشتر پی می برد .

روزنامه نگار باید رسانه ای را که در آن کار می کند بشناسد. از ظرفیت و کارایی آن آگاه باشد. ماهیت رسانه و توان خبررسانی آن باید برای او روشن باشد. اگر از خبرنگاری بپرسند خبری را که تهیه کرده ای برای چه رسانه ای است ؟ ( رادیو، تلویزیون، یا مطبوعات ) باید پاسخ دقیق و منطقی باشد با شناختی که از هر کدام از رسانه ها دارد. هر چه شناخت خبرنگار از رسانه ای که در آن کار می کند بیشتر باشد، دقیق تر عمل خواهد کرد. نگاه بی اعتنا و بیان سرد و مصنوعی برخی از خبرنگاران و در نتیجه گزارش خنثی یا کم اثر آنها ناشی از ضعف شناخت از توان رسانه است . امروز خبرنگاران بزرگ ( رسانه ) را ( قدرت ) می دانند و با این دیدگاه وارد عرصه خبر و خبرنگاری می شوند. بنابراین خبرنگار باید رسانه را بشناسد، بعد برای آن کار کند.

آینده شغلی:

آینده شغلی فارغ التحصیلان رشته ژورنالیزیم قرار ذیل است

 • ویراستاری
 • کارشناس خبری و یا تحلیل گر خبر
 • و بیشتر خبرنگاران به نویسندگی هم فعالیت دارند
 • کارمند در بخش های مختلف روزنامه نگاری و رادیو تلوزیون

 

معرفی رشته وترنری

معرفی رشته هنرهای زیبایی

معرفی رشته کمپیوتر ساینس

معرفی رشته فارمسی

معرفی رشته علوم سیاسی

معرفی رشته علوم اجتماعی

معرفی رشته طب

معرفی رشته شرعیات

معرفی رشته ساینس

معرفی رشته زمین شناسی

معرفی رشته زراعت

معرفی رشته زبان ادبیات دری

معرفی رشته روانشناسی و علوم تربیتی

معرفی رشته حقوق

معرفی رشته انجینری

معرفی رشته اقتصاد

معرفی رشته اداره پالیسی و عامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو معرفی ابزارکانکور
پخش ویدیو
نمونه ویدیو تاریخ صنف دهم
تمدن آریانا تاریخ صنف دهم
پخش ویدیو
نمونه ویدیو پشتو صنف یازدهم
حمد پشتو صنف یازدهم
پخش ویدیو
نمونه ویدیو ریاضی صنف دوازدهم
پخش ویدیو
رشته ژورنالیزم

رشته ژورنالیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

typography 2

نام نویسی