رشته حقوق

رشته حقوق

سلام، به  ابزار کانکور خوش آمدید.

معرفی رشته حقوق:

مقدمه:

یکی از پر مخاطب ترین و محبوب ترین رشته علوم انسانی رشته حقوق است که دلیل این محبوبیت را می توانیم در جذابیت این رشته که ماهیت آن پرداختن به استدلال و منطق و درک قوانین و مقررات است و هم چنین بازار کار و در آمد بالای این رشته جستجو کنیم.

البته کسانی که قصد ادامه ای تحصیل در رشته حقوق را دارند باید پتانسیل ها و توانایی هایشان را بشناسند، و بی مقدمه و بدون سنجیدن جوانب تصمیمات خود به سمت تحصیل در این رشته نروند. چرا که حضور در این رشته خصوصیات رفتاری و ویژگی های درونی خاصی را طلب می کند و برای هر فرد با هر ویژگی اخلاقی و رفتاری و روحی مناسب نخواهد بود.

تعریف علم حقوق:

حقوق عبارت است از مجموعه قواعدی که از طریق موسسات اجتماعی یا دولتی جهت تنظیم رفتار افراد جامعه ایجاد و توسط مقامات ذیربط و ذی صلاح اعمال می شود. در واقع حقوق مجموعه قواعد و مقرراتی را شامل می شود که نظم اجتماعی را تامین می کنند. در حال حاضر علم حقوق با علوم دیگر مانند: جامعه شناسی، روانشناسی و علوم فلسفی آمیخته است و یک حقوقدان باید از این علوم اطلاعات کافی داشته باشد. علاوه بر آن برای این که دانشجوی حقوق در رشته تحصیلی خود موفق عمل کند لازم است به زبان و ادبیات فارسی نیز تسلط مناسبی داشته باشد از همین رو یک حقوقدان باید بتواند کسانی که مورد خطاب او قرار می گیرند با ادبیات سلیس و زبان و لحن شیوا و بلیغ خود در مورد مسایلی که مد نظر دارد قانع نماید.

توانایی های لازم در رشته حقوق:

از عوامل موفقیت دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته حقوق می توانیم قرار ذیل یاد کنیم

  • قدرت استنباط بالا، قدرت استدلال، جسارت، خلاقیت ذهنی .
  • فن بیان خوب ، بلیغ و شیوا
  • تسلط بر زبان و ادبیات فارسی
  • به مسایلی از قبیل تحریر دعاوی که شامل باز پرسی و داد یاری است عنوان نمود

آینده شغلی:

دانشجویان رشته ی تحصیلی حقوق پس از پایان تحصیلات خود قادر به نقش آفرینی در حوزه های فراوان و متفاوتی خواهند بود به عنوان مثال : آنها می توانند در امور قضایی و مسایل مربوط به قضاوت فعالیت داشته باشند. هم چنین بخشی از توانایی های آنها در مسایلی از قبیل تحریر دعاوی که شامل باز پرسی و داد یاری است عنوان نمود. و هم چنان در حوزه های دیگری مانند ادارات اجرای احکام، ادارات ثبت اسناد و املاک و دفاتر اسناد رسمی در دفتریار نیز برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم خواهد بود. ضمن آن که آنها می توانند به عنوان کارشناس حقوقی به دادن مشاوره های حقوقی در وزارت خانه ها بانک ها، شهرداری ها شرکت ها و سایر موسسات دولتی بپردازند یا در ادارات تصفیه ورشکستگی و سرپرستی محجورین فنی و حقوقی فعالیت نمایند و زمینه های شغلی قابل انتخاب برای این دسته از افراد خواهد بود.

هدف اصلی این رشته پرورش متخصصانی مجرب و کار آمد است که بتوانند در زمینه های از جمله قضاوت، وکالت، کارشناسی حقوق و سر دفتری اسناد رسمی به فعالیت بپردازند و به بخش مهمی از آینده ی شغلی دانشجویان این رشته ی تحصیلی در ارتباط مستقیم با جرم و جنایت خواهد بود

 

معرفی رشته وترنری

معرفی رشته هنرهای زیبایی

معرفی رشته کمپیوتر ساینس

معرفی رشته فارمسی

معرفی رشته علوم سیاسی

معرفی رشته علوم اجتماعی

معرفی رشته طب

معرفی رشته شرعیات

معرفی رشته ساینس

معرفی رشته ژورنالیزم

معرفی رشته زمین شناسی

معرفی رشته زراعت

معرفی رشته زبان ادبیات دری

معرفی رشته روانشناسی و علوم تربیتی

معرفی رشته انجینری

معرفی رشته اقتصاد

معرفی رشته اداره پالیسی و عامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو معرفی ابزارکانکور
پخش ویدیو
نمونه ویدیو تاریخ صنف دهم
تمدن آریانا تاریخ صنف دهم
پخش ویدیو
نمونه ویدیو پشتو صنف یازدهم
حمد پشتو صنف یازدهم
پخش ویدیو
نمونه ویدیو ریاضی صنف دوازدهم
پخش ویدیو
رشته حقوق

رشته حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

typography 2

نام نویسی