رشته طب

رشته طب

سلام، به  ابزار کانکور خوش آمدید.

معرفی رشته طب:

مقدمه:

رشته طب یکی از پرطرفدار ترین و مهمترین رشته است و از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد رشته طب رویایی بسیاری از دانش آموزان می باشد رویایی که شاید تا قبل از مطالعه این معلومات نا واضح باشد و دراین معلومات سعی کردیم که تا یک آگاهی کامل را در مورد رشته طب و بازار کار و طول دوره و سختی های این رشته ارائه نمایم . طب یکی از آن رشته های هستند که نه تنها در افغانستان بلکه در دیگر کشور های جهان نیز متقاضی های بسیار دارد کانکوریان عزیز قبل از کانکور لااقل یک بار به داکتر شدن خود فکر کنید، طب را صرفا یک منبع در آمد خوب نبینید گرچه طب یک رشته کم در آمدی هم نیست ولی اگر برای پولدار شدن می خواهید داکتر باشید ، بهتره یک کم بیشتر فکر کنید برای پولدار شدن راههای به مراتب آسان تری هم وجود دارد خیلی هم زود تر به نتیجه میرسید .

قبولی در رشته طب یکی از بزرگترین اهداف دانش آموزان می باشد. درآمد بالا، منزلت اجتماعی، و موقعیت شغلی مناسب از فاکتورهای است که توجه همه دانش آموزان، معلمان و خانواده ها را به این رشته جلب می کند، به دست آوردن هر چیزی مستلزم پرداختن بهایش است و رشته طب هم سختی های خاص خودش را دارد و با آگاهی کامل با شناخت و علاقه کافی به سراغش بروید تا در نیمه راه مجبور به رها کردنش نشوید

رشته طب یک رشته بسیار کابردی است باید قبل از آن آگاهی کامل  را در مورد طب داشته باشید ( یعنی بدون آگاهی این رشته را انتخاب نکنید) طب یک شاخه از علم است و علم حاصل تجربه و آزمایش است علم طب نیز جدا از این خصوصیت علم نیست. در واقع فقط یک علم طب وجود دارد و آن علمی است که بر اساس شواهد علمی باشد اگر ما اعتقاد داریم که مثلا فلان کار درمانی بر درمان بیماری اثر دارد باید شواهد علمی آن را ارائه داد این شواهد باید بر اساس مطالعات و شواهد علمی باشد؛ یعنی اول آزمایش علمی تأثیر آن را تایید کرده باشد ثانیا این آزمایش علمی قابل تکرار باشد. و وظیفه هر داکتر این است که با مطالعه این شواهد به بیمار خود توصیه های لازم برای درمان را ارائه دهد .

تعریف علم طب:

طب در لغت به معنای سحر، عادت، اصلاح و حذاقت است . در اصطلاح علم است که به احوال بدن انسان از جهت و مرض ( و یا از جهه صحت و زوال صحت ) است ویا طب حفظ صحت است در بدنهای صحیح و دفع مرض است از اجساد سقیم و مریض و برگرداندن آن بدنها به حال صحه و هم چنان طب یک دانش کاربردی است، هدف آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری ها و بازتوانی آسیب دیدگان است . این منظور با شناخت بیماریها، تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن ها به انجام می رسد. و مدت تحصیلی در رشته طب در سطح لیسانس هفت سال بوده که داوطلبان بعد از راه یابی به این رشته یک سال را به طور پایه ای خوانده که بنام ( PCB) یاد می کند و پنج سال دیگر این دوره دروس اساسی وعمومی تدریس شده و سال آخر دوره عملی ( ستاژ) می باشد .

مراحل تحصیل و دروس دانشگاهی رشته طب با چهار مرحله آشنایی پیدا می کند.

  • اول: علوم پایه

در این مرحله، دانشجویان بخش اول درسهای عمومی و درسهای پایه را می گذارنند. هدف از این مرحله، آموزش ساختمان بدن انسان و اعمال فیزیولوژیک و نقش آن در سلامت انسان و همچنین شناخت عوامل بیولوژیک بیماری زا و شیوه های دفاعی بدن در برابر آنها و اصول آسیبهای بدن انسان و آشنا ساختن دانشجو با اصول مسائل بهداشتی است.

  • دروس علوم پایه

 بیوشیمی، بافت شناسی، اپید میولوژی، آنا تومی، جنین شناسی، ایمنی شناسی، انگل شناسی، میکروب شناسی، تغذیه، ژنتیک، زبان تخصص، روانشناسی و فیزیولوژی

  • دوم : فیزیوپاتولوژی

دوره فیزیوپاتولوژی ( نشانه شناسی ) در این مرحله دانشجو پس از این که با آموختن درسهای فیزیولوژی به چگونگی عملکرد طبیعی سازمان بدن     پی برد و در درس پاتولوژی وضعیت واکنشهای بدن در بیماری و تغییر های بافتها را در هنگام ورود عوامل مضر به خوبی فرا گرفت، به مرحله ای می رسد که اکنون باید بتواند با تلفیق این دو، واکنشهای بدن را در هنگام یک بیماری از زمان شروع تا انتهای آن دنبال کند. در نهایت نشانه های بیماریها و تشخیص و درمان آنها را یاد می گیرد. در این دوره از رشته طب دانشجو، فارماکولوژی را به صورت مروری کلی بر دسته های دارویی و چگونگی اثر داروها، می گذارند.

  • سوم : کار آموزی بالینی

دوره سوم که از آن به عنوان دوره کارآموزی ( استاژری ) یاد می شود، شامل دو مجموعه درسهای نظری و کار عملی است. در برنامه عملی، دانشجو در بالین بیمار با نشانه های بیماری به صورت مستقیم آشنا می شود و با صحبت با بیمار و به دست آوردن شرح حال بیمار، نوع آن را تشخیص داده، اقدام درمانی لازم را فرا خواهد گرفت. اقدامهای برنامه عملی در دوره کارآموزی شامل کنفرانسهای صبحگاهی در مورد بیماران بستری، صحبت در بالین توسط استاد مربوط و یادگیری معاینه ها و گرفتن شرح حال، انجام کارهای تشخیصی و تا حدودی نسخه نویسی است زمان گذارندن کارآموزی بالینی به درسهای نظری بعد از ظهر ها تدریس می شود و صبحها به کار در بیمارستان و برنامه های آن اختصاص دارد .

دوره های داخلی، جراحی، کودکان، زنان و زایمان، چشم، گوش و حلق و بینی، روان پزشکی، رادیولوژی و پوست و واحدهای باقی مانده درسهای عمومی در این مرحله گذرانده می شود .

  • چهارم : کارورزی بالینی

این مرحله از رشته طب دوره انترنی نامیده می شود  که در واقع نقطه عطف آموزشی بالینی دانشجویان رشته طبی است. کارورز در تمام بخشهای بیمارستانی، اینک بدان حد از اطلاعات طبی و قضاوت بالینی رسیده است که به طور مستقل در مواجهه با بیماران قرار بگیرد و با به کار بستن عملی تمام آموخته ها، به طور مستقیم با بیماران در تماس باشد و با انجام معاینه های بالینی و دستور آزمایشهای پاراکلینیک، به تشخیص رسیده به درمان بیمار بی پردازد، این فعالیتها همگی زیر نظر استادان و دستیاران مربوط صورت می گیرد.

توانایی لازم در این رشته:

  • تشخیص، درمان و پیگیری بیماران در شفاخانه ها وبیمارستانها
  • مدیریت و سرپرستی مراکز ارائه خدمات صحت و درمانی
  • مشارکت در امر تحصیلی و پژوهشی در ارتباط با بیماریهای مختلف

آینده شغلی:

بازار کار رشته طب شامل بیمارستان ها، کلینیک ها، درمانگاه ها، و کلیه مراکز درمانی در بخش های دولتی و خصوصی و تاسیس مطب می باشد و هم چنان رشته ای پر متقاضی است که از نظر درآمد شغلی و پرستیژ اجتماعی در جایگاه بالایی قرار دارد .

معرفی رشته وترنری

معرفی رشته هنرهای زیبایی

معرفی رشته کمپیوتر ساینس

معرفی رشته فارمسی

معرفی رشته علوم سیاسی

معرفی رشته علوم اجتماعی

معرفی رشته شرعیات

معرفی رشته ساینس

معرفی رشته ژورنالیزم

معرفی رشته زمین شناسی

معرفی رشته زراعت

معرفی رشته زبان ادبیات دری

معرفی رشته روانشناسی و علوم تربیتی

معرفی رشته حقوق

معرفی رشته انجینری

معرفی رشته اقتصاد

معرفی رشته اداره پالیسی و عامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو معرفی ابزارکانکور
پخش ویدیو
نمونه ویدیو تاریخ صنف دهم
تمدن آریانا تاریخ صنف دهم
پخش ویدیو
نمونه ویدیو پشتو صنف یازدهم
حمد پشتو صنف یازدهم
پخش ویدیو
نمونه ویدیو ریاضی صنف دوازدهم
پخش ویدیو
رشته طب

رشته طب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

typography 2

نام نویسی