رشته وترنری

رشته وترنری

سلام، به  ابزار کانکور خوش آمدید.

معرفی رشته وترنری:

مقدمه:

کانکوریان عزیز! رشته وترنری یکی از شاخه های علوم طبی است و به شکل یک مقدمه خاطر نشان کنم که امروز در دنیا، علی رغم پیشرفت های که در زمینه های مختلف صورت گرفته است ، هنوز هم مسأله غذا از نظر اجتماعی و اقتصادی در درجه اول اهمیت قرار دارد و به عنوان یک مسأله استراتژیک مطرح است، به طوری که موقعیت یک کشور را با سطح و نوع غذای مردم آن کشور محک می زنند. بدون شک در میان مواد غذایی آنچه بسیار اهمیت دارد و جزو لاینفک مواد غذایی روزانه است، پروتین حیوانی است که از حیوانات تهیه می شود .

از همین جا می توان به اهمیت رشته وترنری پی ببرد، لذا رشته وترنری شناخت بیماری های حیوانی اعم از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان یا بیماری های خاص حیوانی، یپشگیری از بیماری ها، معالجه بیماری ها، و همچنین علم تغذیه انسان و حیوان است. در اعلامیه سازمان بهداشت جهانی آمده است « هدف نهایی رشته وترنری درمان حیوانات نیست بلکه دقیقاً تأمین مواد غذایی و بهداشت انسان می باشد» چرا که با واکسیناسیون حیوانات می توان از مرگ و میر آنها جلوگیری کرد و بر میزان فراورده های حیوانی افزود و در نتیجه مواد پروتینی لازم را برای جیره غذایی انسانی تأمین نمود. موادی که مقاومت انسان ها بخصوص کودکان را در مقابل کلیه بیماری ها ، افزایش می دهد و نه تنها باعث کاهش قابل ملاحظه هزینه های درمانی می شود ، بلکه جامعه ای سالم و فعال بوجود خواهد آورد . و از تمام کانکوریان عزیز که علاقه مند به رشته وترنری هستند، قبل از امتحان سرنوشت ساز کانکور معلومات را در مورد این رشته داشته باشند و بعد از آن به همان ذوق و علاقه و معلومات خویش انتخاب نمایند .

تعریف:

رشته وترنری یکی از شاخه های علوم طبی است که وظیفه درمان بیماری های حیوانی، پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان یا خاص حیوان و مطالعه و تأمین تغذیه ی مشترک بین حیوان و انسان را به عهده دارد. یک داکتر حیوانی با تلاش در تأمین بهداشت و سلامتی دام، طیور و آبزیان و مبارزه با عوامل بیماری زا ، نقش بسزایی در افزایش طول عمر و بهبود سلامت حیوان ایفا می کند . در واقع هدف اصلی از تأمین سلامت و افزایش طول عمر حیوانات، افزایش بازدهی تولیدی و تغذیه ای حیوان است.

از زاویه دیگر : یک داکتر حیوانی با بیماری های مشترک بین انسان و حیوان سروکار دارد بیماری های که چه به صورت مستقیم از طریق تماس با حیوان آلوده و چه به صورت غیر مستقیم، از طریق فراورده های حیوانی سلامت انسان ها را تهدید می کند. یک داکتر حیوانی با تلاش برای درمان این بیماری ها و واکسیناسیون حیوانات بخش مهمی از سلامت جامعه و ایمنی در کودکان را تأمین می کند.

اما متأسفانه امروزه دید جامعه نسبت به داکتر حیوانی مناسب نیست وحتی مورد تمسخر افراد تحصیل کرده واقع می شود و این نشانه ی بی کفایتی و ضعف دستگاه های مسؤل در اطلاع رسانی از این رشته است و در حالیکه رشته وترنری از جایگاهی ارزشمندی برخوردار میباشد و ارتباط خوبی را با علوم تغذیه و علوم آزمایشگاهی پیدا نموده است.

وظیفه این رشته پیشگیری و درمان بیماری های حیوانی و ریشه کنی و تأمین بهداشت عمومی حیوانات می باشد و همچنان کنترل بهداشتی بیماری های مشترک بین انسان و حیوان و کنترل بهداشتی و مواد غذایی که از حیوان بدست می آید از دیگر وظایف این رشته است .

وظایف داکتر حیوانی:

 • داکتر حیوانی، حیوان را چکاب می کند و بیماریش را تشخیص میدهد و بیماری های حیوانات را مانند بیماری های عفونی ، حرکتی و تغذیه ای را درمان می کند
 • زخم ها را شستشو داده و مداوا می کند
 • دردی که حیوان از شدن به بیماری دارد معالجه می کند
 • شکستگی ها را درمان کرده و در صورت نیاز با استفاده از تکنیک های جراحی حیوان را جراحی می کند
 • به صاحب حیوان در مورد تغذیه و نگهداری مشاوره می دهد
 • به صاحب حیوان روش های پیشگیری از بیماری های مشترک با انسان را مانند هاری، بروسلوز، مشمشه و …. را می آموزد .
 • کمک به بهبود زندگی انسان و حیوان می کند
 • برای حیوانات بیمار، دارو تجویز می کند
 • انجام معاینات منظم برای بررسی سلامت حیوانات، آزمایش و واکسیناسیون آنها برای مقابله با بیماری ها را انجام می دهد
 • پیشگیری از بروز و شیوع بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان میکند
 • بررسی محل زندگی حیوانات و مشاوره دادن درخصوص راه های جلوگیری از گسترش بیماری

توانایی و مهارت های در مورد این رشته:

 • دشتن اطلاعات علمی خوب در مورد حیوانات
 • داشتن توانایی جسمی، مهارت های عملی و قدرت مشاهده خوب
 • توانایی تصمیم گیری ؛ همچون داکتران توانایی تصمیم گیری از مهارت های مورد نیاز برای درمان مناسب حیوانات بیمار است
 • داشتن روش دلسوزانه و صبورانه در برخورد با صاحبان حیوانات ؛ زیرا در بسیاری از مواقع صاحبان حیوانات نسبت به حیوان دست آموز خود احساس دلبستگی زیاد پیدا می کنند و در هنگام معالجه و درمان باید به این نکته توجه زیادی داشت

آینده شغلی:

فارغ التحصیلان رشته وترنری در بخش های مختلف می تواند کار کند برخی از آنها که در حوزه سلامت عمومی فعالیت دارند مسؤل پیشگیری و کنترول بیماری های حیوان هستند و برخی دیگر که در صنعت هستند ، مسؤل آزمایش و نظارت بر تولید دارو، محصولات شیمیایی و بیولوژیکی مربوط به حیوانات هستند. و هم چنان یک داکتر حیوانی می تواند با موافقت مراجع دولتی نسبت به تأسیس مطب، دواخانه حیوانی، آزمایشگاه حیوانی و یا مرکز واکسیناسیون حیوانات اقدام نمایند.

معرفی رشته هنرهای زیبایی

معرفی رشته کمپیوتر ساینس

معرفی رشته فارمسی

معرفی رشته علوم سیاسی

معرفی رشته علوم اجتماعی

معرفی رشته طب

معرفی رشته شرعیات

معرفی رشته ساینس

معرفی رشته ژورنالیزم

معرفی رشته زمین شناسی

معرفی رشته زراعت

معرفی رشته زبان ادبیات دری

معرفی رشته روانشناسی و علوم تربیتی

معرفی رشته حقوق

معرفی رشته انجینری

معرفی رشته اقتصاد

معرفی رشته اداره پالیسی و عامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو معرفی ابزارکانکور
پخش ویدیو
نمونه ویدیو تاریخ صنف دهم
تمدن آریانا تاریخ صنف دهم
پخش ویدیو
نمونه ویدیو پشتو صنف یازدهم
حمد پشتو صنف یازدهم
پخش ویدیو
نمونه ویدیو ریاضی صنف دوازدهم
پخش ویدیو
رشته وترنری

رشته وترنری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

typography 2

نام نویسی